close
تبلیغات در اینترنت
مطالب علمي در سايت گل سرا
loading...

گل سرا - توليد و فروش گل و گياه زينتي

مطالب مفيدي و كاربردي در ارتباط با گلها و گياهان آپارتماني

خزان

م. گلفروش بازدید : 37 پنجشنبه 11 آذر 1395 : 12:39 نظرات ()

گر درختي از خزان بي برگ شد

 

 

درخت غول

م. گلفروش بازدید : 56 پنجشنبه 15 مهر 1395 : 13:5 نظرات ()
 
نام علمي :Sequoiadendron giganteum
 
نام انگليسي: Giant sequoia, Big tree, Mammoth tree, Giant redwood
 
جنبه هاي زيبايي : حالت رشد . چندين رقم زينتي از آن نام برده شده است . 
كاربرد: چمنزار، تك درخت، چوب آن نيز سبك و براي كارهاي نجاري مناسب است .
برگها: به صورت فلسهاي متراكم به شاخه ها چسبيده اند . 
3 سال روي درخت باقي مي مانند. -
رنگ برگها  در ابتدا  آبي/سبز و با بالا رفتن سن زرد /سبز مي شوند. 
مخروط: بيضي يا تخم مرغي، آجري تيره 
سيستم ريشه اي : سطحي و نيمه عميق (بردباري كم در مقابل باد)
 
 
روی یک تپه کوچک در گوشه ای از پارک طبیعی سکویا، حدود 2100 متر بالا از سطح دریا، در جنوب سیه را نوادا، درخت عظیمی سایه اش را بر سر درختان دیگر انداخته است. تنه سرخ و زنگاری آن که با شیارهای عمیقی لایه لایه شده است، در نزدیکی سطح زمین بیش از 10 متر قطر دارد. سطح مقطع آن می تواند تمام بزرگترین اتاق ساخمان شما را بپوشاند. 

اگر سعی کنید به نوک آن نگاه کنید یا تمام طول درخت را در یک نگاه داشته باشید، ممکن است باعث شود گردن درد بگیرید یا از پشت به زمین بیفتید. این درخت به قدری بزرگ است که شاید نتوانید از درون جنگل همه آن را در یک نگاه ببینید یا در منظر دوربینتان ثبت کنید. 90 سال پیش، طرفداران این درخت برای آن یک اسم هم انتخاب کرده اند: پرزیدنت (آقای رئیس جمهور)، این درخت یک سکویای بزرگ است، یکی از چند صد درخت سکویای باقیمانده در جنگل قرمز که از خانواده درختان سکویا دندرون ژیگانتیوم هستند. 

 
این درخت ، بزرگترین درخت روی زمین نیست. تحقیقات استیو سیلت و همکارانش در دانشگاه هامبدولت، نشان داده پرزیدنت، دومین درخت بزرگ کره زمین است که تاکنون اندازه گیری شده است. اگر چه گروه استیو سیلت، فقط تعداد کمی از درختان را اندازه گیری کرده اند. این درخت به اندازه درختان بلند ساحل ردوود (جنگل قرمز) یا منطقه اکالیپتوس رگنان در استرالیا ارتفاع ندارد اما فقط بلند بودن و ارتفاع مهم نیست. این درخت از درختان ساحل ردوود یا اکالیپتوس بسیار عظیم تر است. نوک بلند آن که به دلیل برخورد صاعقه ها مرده است، تا ارتفاع 130 متری امتداد دارد. هر کدام از 4 شاخه عظیم این درخت که خود به اندازه یک درخت بزرگ هستند، از وسط به بالا امتداد پیدا میکنند و به سمت نوک درخت می روند و شکلی شبیه یک قارچ عظیم یا ابر قارچی شکل بمب های هسته ای در زمینه آسمان می سازند. اگر چه تنه پرزیدنت به اندازه تنه ژنرال شرمن (بزرگترین درخت روی زمین) حجیم نیست، اما تاج این درخت بزرگتر و پرتر است. پرزیدنت، حدود 2 میلیارد برگ دارد. 
 آَشنايي با انواع خاكها

م. گلفروش بازدید : 203 چهارشنبه 07 مهر 1395 : 13:15 نظرات ()

اصولا خاک مخلوطی از مواد معدنی و آلی است که در نتیجه تجزیه و تخریب و هوازدگی سنگها بوجود میآید. ذرات تشکیل دهنده خاک ، بافت آنرا تعیین می کند. یعنی هر وقت گفت می شود بافت خاک مثلا سبک یا سنگین است، اشاره به این دارد که چه ذراتی با چه اندازه هایی در خاک وجود دارند. هر مقدار که اندازه ذرات خاک درشت تر باشد، بافت خاک سبک تر و هرمقدار که اندازه ذرات ریزتر باشد بافت خاک نیز سنگین تر است.

ذرات درشت خاک معمولا توانایی جذب و نگهداری عناصر گیاهی و همچنین رطوبت را ندارن اما چنین خاکهایی از زهکش بسیار خوب و تهویه هوای عالی برخوردار هستند .

ذرات ریزتر (خاکهای سنگین) از عناصر غذایی بیشتری برخوردار هستند و مواد موجود در اطراف ساختار ذرات آنان به تدریج مورد استفاده گیاهان قرار میگیرد اما از طرفی توانایی عبور آب از خود و به بیان دیگر زهکش مناسب ندارند. ذرات خاک را بر اساس اندازه ای که دارند در سه گروه عمده می توان قرار دااد.

تقسیم بندی ذرات خاک

ذرات خاک را می توان بر اساس اندازهآنان در سه گروه قرار داد:

شن (Sand)که قطر ذرات آن بین 2 تا 0.05 میلیمتر است

سیلت(Silt) که قطر ذرات آن 0.05 تا 0.0002 است

رس (Clay)که شامل ذراتی با قطر کمتر از 0.0002 میلیمتر است.

 

خاک شنی چیست؟

 این خاک دارای ذرات شن بیش از سیلت رسد است و حدود 80٪ الی 100٪ این نوع خاک از شن تشکیل شده است. در واقع خاک سبک است که تهویه و زهکش خوبی دارد اما توانایی نگهداری رطوبت را ندارد، به سرعت خشک میشود و از نظر مواد غذایی نیز فقیر است.

گیاهان خانگی؛ خاک؛ جام جم سرا
در خاکهای شنی بعد از مشت کردن توده خاک مرطوب و باز کردن دست، توده خاک نیز از هم می پاشد و شکل خاصی را به خود نمی گیرد.

 

هوش و حافظه در گیاهان

م. گلفروش بازدید : 117 جمعه 02 مهر 1395 : 12:52 نظرات ()

آیا گیاهان هم هوش و حافظه دارند؟


گیاهان نه تنها هوش و حافظه دارند، بلکه به شیوهٔ خاص خود با هم حرف می‌زنند؛ در برابر مزاحمان از خود دفاع می‌کنند؛ بسیار حساس هستند؛ و شاید از موسیقی هم خوششان می‌آید!
البته گیاهان مغز ندارند، پس نمی‌توانند به فلسفه بپردازند، یا معادلات ریاضی را حل کنند. اما برخی از آنها در موقعیت‌های مختلف واکنش‌هائی از خود نشان می‌دهند که می‌توان به ”هوش گیاهی“ تعبیر کرد.

 

گیاهان حافظه دارند

اگر چند دقیقه‌ای به آزار و اذیت گیاهی بپردازیم، احتمالاً بعدها متوجه خواهید شد که او خاطرهٔ آن لحظات درد و رنج " را به یاد می‌آورد. پژوهشگران فرانسوی در آزمایشی در تنه و ساقه‌های یک گیاه نونهال استوائی به‌نام "بيدنت سوزن فرو می‌کردند. بعد از مدتی، به تر و خشک کردن و تیمار او پرداختند و مواد معدنی و نوری را که برای سلامت او لازم بود، در اختیارش گذاشتند. گیاه سرحال آمد. اما آیا سوزش سوزن‌ها را فراموش کرده بود؟ به هیچ‌وجه! در آزمایش دیگری همین گیاه را، همراه برخی از همجنسانش، در شرایط دشواری قرار دادند: محرومیت از مواد غذائی و معدنی کافی. در عمل معلوم شد که گیاه آزاردیده واکنش بسیار سریع‌تر و شدیدتری نسبت به این محرومیت نشان می‌دهد و زودتر پژمرده می‌شود. به نظر می‌رسد که گیاه آسیب‌دیده خاطرهٔ آن درد و رنج از سوزش سوزن‌ها را در اعماق روح خود حفظ کرده است و به همین دلیل در برابر محرومیت‌های بعدی آسیب‌پذیرتر شده است. البته درست نیست که از ”روح گیاهان“ سخن بگوئیم، ولی واکنش گیاه آزاردیده درست شبیه واکنش انسان‌هائی است که به هر دلیلی متحمل ضربات روحی شده‌اند. دانشمندان می‌گویند: تنها گیاه استوائی نیست که چنین واکنشی از خود نشان می‌دهد. بسیاری از گیاهان دیگر نیز خاطرهٔ تنش‌ها و ”استرس‌هائی“ را که به هنگام نونهالی خود متحمل شده‌اند، در خاطر خود نگه می‌دارند. البته شما در ظاهر گیاه اثری از آن خاطره را نمی‌بینید، اما روزی که همین گیاه با شرایط نامطلوب و ناخوشایند دیگری رو در رو شود، خاطرات آزاردهنده‌اش بیدار می‌شوند و در اثر خود را نشان می‌دهند: رشد گیاه کاهش می‌یابد، و خیلیزودتر پژمرده می‌شود.

گیاهان با هم حرف می‌زنند

ما صدای گیاهان را نمی‌شنایم، ولی آنها حتی فریاد می‌زنند، البته به شیوهٔ خودشان. و بیشتر اوقات برای آگاه کردن همجنسان خودشان و به‌منظور اعلام خطر این کار را می‌کنند: ”وضعیت قرمز! به من حمله کرده‌اند!“ وقتی حشرات مزاحم به بوتهٔ گوجه‌فرنگی حمله می‌کنند، گوجه‌فرنگی با انتشار آمیزه‌ای از مولکول‌های بودار در هوا، همسایگان خود را خبر می‌کند. این، در واقع نوعی ”پیام معطر“ است که بوئی شبیه بوی چمن تازه را دارد.گوجه‌فرنگی‌های دیگر، با شنیدن این پیام، سلاح‌های شیمیائی خود را به‌کار می‌اندازند و خود را برای مقابله با دشمن آماده می‌سازند. 

 

پرورش گياهان آپارتماني در منزل با نور تكميلي

م. گلفروش بازدید : 617 پنجشنبه 14 آبان 1394 : 10:52 نظرات ()

 

گیاهان آپارتمانی یکی از جذاب ترین اجزاء دکوراسیون فضاهای داخلی هستند که حس سرزندگی را به ارمغان می آورند.

آنچه مسلم است مکان استقرار گیاه آپارتمانی شاید مکان مناسبی  جهت رشد بهینه آن نباشد و در بسیاری از نقاط فقدان نور کافی، یک عامل محدود کننده رشد محسوب می گردد . این موضوع لزوم استفاده از نور مصنوعی برای تامین انرژی نوری مورد نیاز گیاهان را مشخص می سازد.

چرا گیاهان به نور نیاز دارند؟

   همانطور که می دانید نور انرژی لازم برای رشد رویشی و زایشی در گیاهان را فراهم می سازد و گیاهان تنها موجوداتی هستند که قادرند با استفاده از نور در طی فرآیندی بنام فتوسنتز، قند- نشاسته و سایر مواد آلی مورد نیاز خود را بسازند.

آیا رنگ نور برای گیاه مهم است؟

   طیف نور مرئی مناسب ترین طیف نوری برای گیاهان است. برگها نور سبز و زرد طیف نور مرئی را منعکس و نور قرمز و آبی آنرا جذب می نمایند و در واقع این بخش از طیف نوری است که برای تامین انرژی مورد استفاده گیاه  قرار می گیرد.

 

 

 

گياهان تصفيه كننده هوا

م. گلفروش بازدید : 119 چهارشنبه 13 اسفند 1393 : 13:5 نظرات ()

 

 

  نخلبامبو يا شامادورا   :  حذف فرم الدهيد از هوا مرطوب ساختن آن

 

سانسوريا :    جذب اكسيد نيتروژن و فرم آلدهيد 

 

نخل اريكا:    يكي از بهترين تصفيه كنندگان عمومي هوا

 

   اسپاتي فيلوم:  حذف كننده اسپورقارچ فرم الدهيد تري كلرو اتيلن از هواي منزل

 

سجافي يا گندمي:    حذف منواكسيدكربن از هوا و ساير آلودگي ها. يكي از گياهان مورد تاييد ناسا براي حذف فرم آلدهيد از هوا

 

پوتوس طلايي:   بهترين تصفيه كننده هوا. حذف فرم آلدهيد، زايلن، تولوئن، بنزن و منواكسيد كربن  از هوا

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
توليد و فروش گل و گياه زينتي گل هاي آپارتماني به همراه آموزش نگهداري كانال تلگرام: https://telegram.me/sarigolpars
اطلاعات کاربری