close
تبلیغات در اینترنت
برگها در كاكتوس به خار تبديل شده. براي نگهداري بايد اصولي را رعايت شود
loading...

گل سرا - توليد و فروش گل و گياه زينتي

كاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می‌کرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و  خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طی فصول بارندگي آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند. کاکتوسیان در ایران گونهٔ بومی ندارند.  بیشتر کاکتوس‌ها ریشه‌های عمیقی داشته و ساقه شبکه مانندی دارند که به‌عنوان منبع ذخیره آب عمل می‌کنند  برگها در كاكتوس ها به خار تبديل شده تا تبخير آب كاهش يابد.. براي نگهداري کاکتوس…

كاكتوس

م. گلفروش بازدید : 109 یکشنبه 04 مهر 1395 : 10:6 نظرات ()

كاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می‌کرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و  خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طی فصول بارندگي آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند. کاکتوسیان در ایران گونهٔ بومی ندارند.

 بیشتر کاکتوس‌ها ریشه‌های عمیقی داشته و ساقه شبکه مانندی دارند که به‌عنوان منبع ذخیره آب عمل می‌کنند  برگها در كاكتوس ها به خار تبديل شده تا تبخير آب كاهش يابد..

براي نگهداري کاکتوس ها بايد چند اصل را رعايت كنيم 

 

گلدان:

در ابتدا، گلداني براي کاکتوس انتخاب کنيد. معمولا زماني که کاکتوسي را ميخريد، مدت زيادي از رشد آن در گلدان فعلي گذشته است و به احتمال زياد به يک تغيير گلدان نياز دارد. گلداني را انتخاب کنيد که تنها اندکي از گلدان فعلي بزرگتر باشد زيرا فضاي بيش از حد به آبياري بيش از اندازه منجر ميشود. در ضمن توجه کنيد که ته گلدان سوراخهايي براي خروج آب اضافه موجود باشد، زيرا بدون وجود آنها، کاکتوس پوسيده و خواهد مرد.

خاک:

خاک کاکتوس: بهترين نوع خاک کاکتوس، اصلا براي اين گياه تهيه ميشود و در اکثر فروشگاههاي لوازم خانگي و باغباني و گل فروشي موجود است. اگر موفق به تهيه اين خاک نشديد، ميتوانيد با مخلوط کردن يک قسمت خاک گلدان با يک قسمت ماسه و کمي شن براي عبور راحت تر آب، خاک مناسبي تهيه کنيد.

تعويض گلدان:

کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طي بهار و تابستان رخ ميدهد و فصل استراحت که در پاييز و زمستان است، زماني که کاکتوسها به خواب زمستاني فرو ميرند.

 

آبياري

در طي فصل رشد فعال کاکتوس بايد بيش از دوران استراحت آبياري شود. برنامه خاص و تعريف شده اي براي آبياري کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگي دارد.

بهترين روش براي تعيين مقدار آب مورد نياز کاکتوس، اين است که گياه را مدتي با دقت زيرنظر بگيريد. هنگام آبياري سعي کنيد تمام سطح خاک خيس نشود و مراقب خروج آب نيز باشيد. دور بعدي ابياري بايد در زماني باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترين روش حصول اطمينان از خشکي خاک اين است که يک خلال دندان را با احتياط در خاک فرو کنيد، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم يکي دو روز صبر کنيد. گياه در فصل استراحت خود تنها چند هفته يکبار به آبياري نياز دارد.

کود:

کاکتوس در طي پاييز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه يک مرتبه به کود احتياج دارد. يک کود کم ازت براي کاکتوس مناسب است. کودهايي که به تدريج در خاک آزاد ميشوند نيز براي کاکتوس مناسب هستند، اما اين کودها تنها يک مرتبه در بهار به خاک افزوده ميشوند.

نور:

کاکتوس به نور فراوان نياز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره هاي جنوبي بسيار مناسب است. در صورت ناکافي بودن نور طبيعي، نور مصنوعي نيز ميتواند به عنوان مکمل، به کار رود.

دما:

کاکتوسها ميتوانند در فصل رشد خود دماي 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترين دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتيگراد است. اين دمايي است که کاکتوس در محل طبيعي زندگي با آن روبرو ميشود. هواي سرد در فصل استراحت، ميتواند به گل دهي گياه در فصل رشد منجر شود

مشکلات:

بزرگترين مشکل براي صاحبان کاکتوس، آبياري بيش از حد است. اما اين مشکل تنها با کمي دقت قابل حل است. آبياري بيش از حد موجب پوسيدگي ساقه و ريشه گياه ميشود و متاسفانه هنگامي که ريشه کاکتوس بپوسد يا حتي پوسيدگي در آن آغاز شود، ديگر نميتوان گياه را نجات داد.

آفتهاي کاکتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خريد کاکتوس توجه کنيد که حشره اي مشکوک روي آن لانه نکرده باشد. در صورتي که آفات کاکتوس به سراغ گياه شما آمدند، با اندکي حشره کش ميتوانيد آنها را از بين ببريد. فقط فراموش نکنيد: کاکتوس را به اندازه آب دهيد! 

 

روشهای نگهداری کاکتوس در 3 فصل تابستان

تیر: بهترین زمان برای رساندن مواد غذایی به کاکتوس ها تیرماه است در این زمان با کود و آب مناسب ، رشد گیاه سریعتر و بهتر انجام میگیرد

در این ماه کاکتوس ها را باید بررسی و بخشهای پژمرده و خشک را جدا نمود و همچنین بسیاری از کاکتوسها را میتوان روی هم پیوند زد که غالباً هم با موفقیت همراه خواهد بود . در تیرماه کاکتوسها باید توسط کودهای حیوانی و آلی تقویت شده و از کودهای نیمه پوسیده گاو ، گوسفند و یا پرندگان استفاده نمود . گفتنی است که کود پرندگان بسیار قوی بوده و نیاز به رقیق شدن دارد . در غیر این صورت غلظت کود ، گیاه را خشک مینماید (هنگام استفاده از کودهای دامی حتماً کود باید با محلول ضد عفونی کننده ، استریل گردد تا بعد از کاربرد عوارض جانبی ایجاد ننماید) . همچنین گرمای زیاد این ماه سبب خواب رفتن یا قطع رشد در گونه هایی از کاکتوسها میگردد . از این رو در کوددهی باید اندازه مناسب را در نظر داشت .

مرداد: در این ماه تابش نور خورشید ، شدیدو سوزاننده است از این رو بیشتر کاکتوسها را باید از تابش مستقیم آفتاب مصون و به دور نگاه داشت و با فراهم کردن سایه بان ، محیط سایه روشنی را برای آنها پدید آورد . بذر کاکتوسها و گیاهان گوشتی در مردادماه میرسد که باید آنها را گردآوری نمود و برای کاشت دوباره آماده کرد . در این ماه میتوان پاجوش های کاکتوس را به گونه ای که به ریشه بوته مادر ، زیانی وارد نیاید ، جدا کرده و به صورت گیاه مستقل یا قلمه در جایگاهی جداگانه آماده پرورش ساخت

در مردادماه ، خطر حمله کنه قرمز که آفت کاکتوسهاست ، بسیار زیاد میباشد زیرا در هوای گرم و خشک کنه ها فعالیت بیشتری دارند . بنابراین باید وسایل پیشگیری و یا مداوای آن را پیش بینی نمود و در کاربرد هر گونه سموم حشره کش یا کنه کش ها بهتر است از تازه ترین پدیده های دارویی و دفع آفات سود جست .

شهریور :در آغاز شهریورماه نیز کاکتوسها همچنان از نور فراوان خورشید برخوردارند . وجود جریان هوا برایشان لازم و ضروری بوده و نقش پایه ای در زندگیشان ایفا میکند . اگر کاکتوسها در نقاطی قرار گیرند که تابش آفتاب خیلی شدید باشد ، برای جلوگیری از سوختگیهای سطحی ، محل سایه روشن برای آنها مناسب تر است . بذر کاکتوسهایی که در آغاز تابستان کاشت شده ، در شهریورماه به رشد کافی رسیده و قابل انتقال از بستر کاشت به گلدانهای مناسب خواهد بود (با دقت ، برای صدمه ندیدن ریشه آنها ، باید در این زمان دادن مواد غذایی به صورت متناوب ولی منظم انجام بگیرد ) . هنگام ابری شدن هوا ، آبیاری را به کمترین اندازه باید کاهش داد . پیشگیری از خطر حمله آفات نیز در این ماه بسیار مهم و در صورت امکان ، کاکتوسها را علیه حمله آفات سمپاشی مینمایند . در پایان شهریورماه تقریباً فصل رویشی سریع کاکتوسها به پایان میرسد و باید گیاه را کم کم به نور و درجه دمای پایین تر ، عادت داد و این کار در اصطلاح باغبانی به نام آماده سازی گیاه در شرایط سخت و نامساعد نامیده میشود

بیشتر کاکتوسها که تابستان را پشت سر گذاشته اند ، کم کم به درون گلخانه منتقل میگردند . اما گونه های مقاوم تر ، میتوانند زمان بیشتری در هوای آزاد باقی مانده و از هوای لطیف پاییزی بهره مند گردند . ​

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
توليد و فروش گل و گياه زينتي گل هاي آپارتماني به همراه آموزش نگهداري كانال تلگرام: https://telegram.me/sarigolpars
اطلاعات کاربری